Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD EPYC™ 8534P |
| Family | EPYC |
| Series | EPYC 8004 Series |
| Board form factor | Servers |
| Number of processor cores | 64 |
| Number of threads | 128 |
| Max. Frequency increase | 3.1 GHz |
| Acceleration rate of all cores | 3.1 GHz |
| Base frequency | 2.3 GHz |
| L3 cache | 128 MB |
| Default TDP | 200 |
| AMD Custom TDP (cTDP) | 155-225W |
| CPU socket | SP6 |
| Number of sockets | 1P |
| Launch date | 09/18/2023 |
| Connectivity | |
|---|---|
| PCI Express® Version | PCIe® 5.0 x96 |
| System memory type | DDR5 |
| Memory channels | 6 |
| System Memory Specification | 4800 |
| Memory strip of each socket | 230.4 |
| Key Feature | |
|---|---|
| Supported technologies | AMD Infinity Guard AMD Infinity Architecture |
| Workload Matching | Client-Middleware Computing HCI Media streaming Networking|NFV SW-defined storage |