Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD EPYC™ 9684X |
| Family | EPYC |
| Series | EPYC 9004 Series |
| Board form factor | Servers |
| Number of processor cores | 96 |
| Number of threads | 192 |
| Max. Frequency increase | 3.7 GHz |
| Acceleration rate of all cores | 3.42 GHz |
| Base frequency | 2.55 GHz |
| L3 cache | 1152 MB |
| Default TDP | 400 |
| AMD Custom TDP (cTDP) | 320-400W |
| CPU socket | SP5 |
| Number of sockets | 1P 2P |
| Launch date | 06/13/2023 |
| Connectivity | |
|---|---|
| PCI Express® Version | PCIe® 5.0 x128 |
| System memory type | DDR5 |
| Memory channels | 12 |
| System Memory Specification | 4800 |
| Memory strip of each socket | 460.8 |
| Key Feature | |
|---|---|
| Supported technologies | AMD 3D V-Cache™ Technology AMD Infinity Guard AMD Infinity Architecture |
| Workload Matching | CAE|CFD|FEA High capacity data mgmt (NR|RDBMS) HPC |