Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen™ 3 4300G (OEM Only) |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 4000 Series |
| Board form factor | Desktops |
| Former codename | Renoir |
| Architecture | Zen 2 |
| Number of processor cores | 4 |
| Number of threads | 8 |
| Max. Frequency increase | Up to 4 GHz |
| Base frequency | 3.8 GHz |
| L1 cache | 256 KB |
| L2 cache | 2 MB |
| L3 cache | 4 MB |
| Default TDP | 65W |
| AMD Custom TDP (cTDP) | 45-65W |
| Processor technology for CPU cores | TSMC 7nm FinFET |
| Unlocked for overclocking | Yes |
| CPU socket | AM4 |
| Max. Operating temperature (Tjmax) | 95°C |
| Launch date | 7/21/2020 |
| OS support | Windows 11 - 64-Bit Edition , Windows 10 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Graphics capabilities | |
|---|---|
| Graphic model | Radeon™ Graphics |
| Number of graphics cores | 6 |
| Graphics frequency | 1700 MHz |
| Connectivity | |
|---|---|
| PCI Express® Version | PCIe® 3.0 |
| System memory type | DDR4 |
| Memory channels | 2 |
| System Memory Specification | Up to 3200 MT/s |