Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen™ 5 2400GE with Radeon™ RX Vega 11 Graphics |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 2000 Series |
| Board form factor | Desktops |
| Former codename | Raven Ridge |
| Number of processor cores | 4 |
| Number of threads | 8 |
| Max. Frequency increase | Up to 3.8 GHz |
| Base frequency | 3.2 GHz |
| L1 cache | 384 KB |
| L2 cache | 2 MB |
| L3 cache | 4 MB |
| Default TDP | 35W |
| Processor technology for CPU cores | 14nm FinFET |
| Unlocked for overclocking | Yes |
| CPU socket | AM4 |
| Thermal Solution (PIB) | Not Included |
| Thermal solution (IPC) | AMD Wraith Stealth |
| Max. Operating temperature (Tjmax) | 95°C |
| Launch date | 4/19/2018 |
| OS support | Windows 10 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Graphics capabilities | |
|---|---|
| Graphic model | Radeon™ RX Vega 11 Graphics |
| Number of graphics cores | 11 |
| Graphics frequency | 1250 MHz |
| Connectivity | |
|---|---|
| PCI Express® Version | PCIe® 3.0 x8 |
| System memory type | DDR4 |
| Memory channels | 2 |
| System Memory Specification | Up to 2933 MT/s |
| Key Feature | |
|---|---|
| Supported technologies | AMD VR Ready Processors , AMD Ryzen™ Master Utility , DirectX® 12 Technology |