Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen™ 5 PRO 7535U |
| Family | Ryzen PRO |
| Series | Ryzen PRO 7000 Series |
| Board form factor | Laptops , Desktops |
| AMD PRO Technologies | Yes |
| Consumer use | No |
| Regional Availability | Global , China , NA , EMEA , APJ , LATAM |
| Former codename | Rembrandt R |
| Architecture | Zen 3+ |
| Number of processor cores | 6 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| Number of threads | 12 |
| Max. Frequency increase | Up to 4.55 GHz |
| Base frequency | 2.9 GHz |
| L1 cache | 384 KB |
| L2 cache | 3 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| AMD Custom TDP (cTDP) | 15 - 30WW |
| Processor technology for CPU cores | TSMC 6nm FinFET |
| CPU Compute Chip (CCD) Size | 210mm² |
| Number of packing cubes | 1 |
| Unlocked for overclocking | No |
| CPU acceleration technology | Precision Boost 2 |
|
Set of instructions
The instruction set refers to the basic set of commands and instructions that the microprocessor understands and can execute. The value shown indicates which Intel instruction set the processor is compatible with.
|
x86-64 |
| Supported Extensions | AES , AMD-V , AVX , AVX2 , FMA3 , MMX-plus , SHA , SSE , SSE2 , SSE3 , SSE4.1 , SSE4.2 , SSE4A , SSSE3 , x86-64 |
| Max. Operating temperature (Tjmax) | 95°C |
| Launch date | 9/30/2023 |
| OS support | Windows 11 - 64-Bit Edition , Windows 10 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Graphics capabilities | |
|---|---|
| Graphic model | AMD Radeon™ 660M |
| Number of graphics cores | 6 |
| Graphics frequency | 1900 MHz |
| GPU Max. Memory | 2 GB |
| VDDM version | 2.7 |
| DirectX® Version | 12 |
| OpenGL®®® | 4.6 |
| OpenCL™™™ | 2.2 |
| DisplayPort™ Version | 2.0 |
| DisplayPort extensions | Adaptive-Sync , HBR3 , HDR Metadata |
| Maximum DisplayPort Refresh Rate (SDR) | 3840x2160 @ 60Hz , 3440x1440 @ 144Hz , 2560x1440 @ 180Hz , 1920x1080 @ 240Hz |
| DisplayPort Maximum Refresh Rate (HDR) | 3840x2160 @ 60Hz , 3440x1440 @ 144Hz , 2560x1440 @ 180Hz , 1920x1080 @ 240Hz |
| HDMI® Version | 2.1 |
| Supported HDCP Version | 2.2 |
| USB Type-C® DisplayPort™ Alternate Mode | Yes |
| Multiple monitor support | Yes |
| Max. impressions | 4 |
| AMD FreeSync™™™ | Yes |
| AMD Eyefinity Single Large Surface (SLS) | No |
| Wireless display | Miracast |
| Maximum Video Encoding Bandwidth (SDR) | 1080p205 8bpc H.264 1440p115 8bpc H.264 2160p51 8bpc H.264 1080p205 8bpc H.265 1440p115 8bpc H.265 2160p51 8bpc H.265 |
| Maximum Video Decoding Bandwidth | 1080p60 MPEG2 1080p60 VC1 1080p240 8bpc VP9 1080p240 10bpc VP9 1080p240 H.264 1080p240 8bpc H.265 1080p240 10bpc H.265 1080p240 JPEG 8bpc |
| Connectivity | |
|---|---|
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) | 2 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) | 4 |
| PCI Express® Version | PCIe® 4.0 |
| Native PCIe® Lanes (Total/Usable) | 20 , 16 |
| NVMe support | Boot , RAID0 , RAID1 , RAID10 |
| System memory type | DDR5 |
| Memory channels | 2 |
| Max. Memory | 64 GB |
| System memory subtype | UDIMM , SO-DIMM |
| Maximum memory speed | [{"memoryKey2":"4x1R","memoryType":["DDR5-4800"]}] |
| ECC support | Yes (Requires mobo support) |
| Security, virtualization and manageability | |
|---|---|
| DASH support | Yes |
| AMD Memory Protection | Yes |
| AMD Secure Processor Support | Yes |
| Windows Secure Boot support | Yes |
| UEFI Secure Boot Support | Yes |
| Windows Device Guard support | Yes |
| Guest mode execution trap (GMET) support | Yes |
| Virtualization Based Security Support (VBS) | Yes |
| PC support with secure Windows kernel | Yes |
| TPM firmware | Yes |
| AMD-V (SVM) support | Yes |
| AMD-V nested paging (RVI) support | Yes |
| AMD AVIC (Interrupt Virtualization) support | Yes |
| AMD-Vi support (MMU I/O virtualization) | Yes |
| Second level address translation (SLAT) supported | Yes |
| New Advanced Encryption Standard Instructions (AES-NI) | Yes |
| Enhanced AMD Virus Protection (NX bit) | Yes |
| FIPS certification | Under Review |