Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen™ 7 5700U |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 5000 Series |
| Board form factor | Laptops , Desktops |
| Former codename | Lucienne |
| Number of processor cores | 8 |
| Number of threads | 16 |
| Max. Frequency increase | Up to 4.3 GHz |
| Base frequency | 1.8 GHz |
| L2 cache | 4 MB |
| L3 cache | 8 MB |
| Default TDP | 15W |
| AMD Custom TDP (cTDP) | 10-25W |
| Processor technology for CPU cores | TSMC 7nm FinFET |
| CPU socket | FP6 |
| Max. Operating temperature (Tjmax) | 105°C |
| Launch date | 1/12/2021 |
| OS support | Windows 11 - 64-Bit Edition , Windows 10 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Graphics capabilities | |
|---|---|
| Graphic model | AMD Radeon™ Graphics |
| Number of graphics cores | 8 |
| Graphics frequency | 1900 MHz |
| Connectivity | |
|---|---|
| PCI Express® Version | PCIe® 3.0 |
| System memory type | DDR4 - Up to 3200 , LPDDR4 - Up to 4266 |