Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen™ 7 PRO 5750GE |
| Family | Ryzen PRO |
| Series | Ryzen PRO 5000 Series |
| Board form factor | Desktops |
| Former codename | Cezanne |
| Architecture | Zen 3 |
| Number of processor cores | 8 |
| Number of threads | 16 |
| Max. Frequency increase | Up to 4.6 GHz |
| Base frequency | 3.2 GHz |
| L2 cache | 4 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Default TDP | 35W |
| Processor technology for CPU cores | TSMC 7nm FinFET |
| Unlocked for overclocking | No |
| CPU socket | AM4 |
| Max. Operating temperature (Tjmax) | 95°C |
| Launch date | 6/1/2021 |
| OS support | Windows 11 - 64-Bit Edition , Windows 10 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Graphics capabilities | |
|---|---|
| Graphic model | Radeon™ Graphics |
| Number of graphics cores | 8 |
| Graphics frequency | 2000 MHz |
| Connectivity | |
|---|---|
| PCI Express® Version | PCIe® 3.0 |
| System memory type | DDR4 |
| Memory channels | 2 |
| System Memory Specification | Up to 3200 MT/s |
| Security, virtualization and manageability | |
|---|---|
| FIPS certification | Yes |
| Links to FIPS certification | Module Certification, Algorithm Certification |
| Key Feature | |
|---|---|
| Supported technologies | AMD PRO technologies |