Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen™ Z1 |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen Z1 |
| Board form factor | Handheld |
| Number of processor cores | 6 |
| Number of threads | 12 |
| Max. Frequency increase | Up to 4.9 GHz |
| Base frequency | 3.2 GHz |
| L2 cache | 6 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Default TDP | 28W |
| AMD Custom TDP (cTDP) | 9-30W |
| Graphics capabilities | |
|---|---|
| Graphic model | AMD Radeon™ Graphics |
| Number of graphics cores | 4 |
| Connectivity | |
|---|---|
| System memory subtype | UDIMM , SO-DIMM |
| Key Feature | |
|---|---|
| Supported technologies | AMD Radeon™ Super Resolution , AMD Radeon™ Boost , AMD Radeon™ Anti-Lag , AMD FreeSync™ Technology , AMD Radeon™ Chill |