Manage cookies that are used for advertising, such as ad personalization, remarketing, and ad effectiveness analysis.
| Basics | |
|---|---|
| Product collection | Intel® Ethernet Controller E610 |
| Codename | Products formerly Linkville |
| Marketing status | Launched |
| Launch date | Q1'25 |
|
Lithography
Lithography refers to the semiconductor technology used to produce an integrated circuit and is expressed in nanometers (nm), which indicates the size of the features built on the semiconductor.
|
7 nm |
|
Recommended price for clients
Recommended Customer Price (RCP) is an indicative price for Intel products only. Prices are based on Intel direct customer purchases, are typically based on purchase quantities of 1,000 units, and are subject to change without notice. Prices may vary for other types of packaging and number of shipments. When selling in bulk, the price is per individual unit. The RCP listing is not an official Intel price quote. RCP values may vary depending on tariffs.
|
$26.75 |
| Operating temperature range | 0 °C to 70 °C |
|
Max Operating Temperature
This is the maximum operating temperature allowed as reported by temperature sensors. Instantaneous temperature may exceed this value for short durations. Note: Maximum observable temperature is configurable by system vendor and can be design specific.
|
70 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
|
Terms of Use
Conditions of use are the environmental and operational conditions obtained in the context of use of the system. Please refer to the PRQ for SKU-specific terms of use. Please refer to the Intel UC website (CNDA website)* for current terms of use information.
|
Communications Commercial Temp, Embedded Broad Market Commercial Temp, Industrial Commercial Temp, Server/Enterprise, Workstation |
| Additional info | |
|---|---|
|
Built-in options available
Mark «Built-in options available» means that the SKU is suitable for edge or embedded applications. For more information on edge or embedded use cases for this product, visit the Intel Resource and Documentation Center at (https://rdc.intel.com) or contact an Intel representative. For detailed information on how a specific Intel product is used in an edge or embedded device, contact the device manufacturer.
|
No |
| Network characteristics | |
|---|---|
| Port configuration | Dual |
| Data transfer rate per port | 2.5Gb |
| System interface type | PCIe |
| CNC sidebar interface | Yes |
| Large frames are supported | Yes |
| Slot speed and width | PCIe 4.0, x4 |
| Supported interfaces | NBASE-T, 1000BASE-T |
| Packaging Specifications | |
|---|---|
| Parcel size | 14mm x 16mm |
| Intel Virtualization Technology® for connection | |
|---|---|
| Built-in service quality and traffic management | Yes |
|
Virtual machine device queues (VMDq)
Virtual machine device queues (VMDq) is a technology designed to offload some of the switching performed in the VMM (virtual machine monitor) to network equipment specifically designed for this function. VMDq significantly reduces the overhead associated with switching I/O in the VMM, which greatly improves throughput and overall system performance.
|
Yes |
|
PCI-SIG* SR-IOV support
Single Root I/O Virtualization (SR-IOV) involves the initial (direct) sharing of a single I/O resource between multiple virtual machines. SR-IOV provides a mechanism whereby a single root function (e.g., a single Ethernet port) can appear as multiple separate physical devices.
|
Yes |
| Hi-tech | |
|---|---|
|
IEEE 1588
IEEE 1588, also known as Precision Time Protocol (PTP), is a protocol used to synchronize clocks in a computer network. In a local area network, it provides sub-microsecond clock accuracy, making it suitable for measurement and control systems.
|
Yes |
| Supported by Intel vPro technology® | No |
|
iWARP/RDMA
iWARP provides data centers with low-latency converged services through remote direct memory access (RDMA) over Ethernet. Key components of iWARP that enable low latency are kernel bypass, direct data placement, and transport acceleration.
|
No |
|
RoCEv2/RDMA
RoCEv2/RDMA (Remote Direct Memory Access over Converged Ethernet v2) provides low-latency converged switching network services for data centers via RDMA over UDP/IP. UDP/IP (User Datagram Protocol) is a communication protocol used for time-sensitive transmissions such as video or voice, which speeds up communication without requiring «handshakes» from the receiving party.
|
No |